Mozzarella di Bufala

Mozzarella di Bufala to rodzaj sera mozzarella, który jest produkowany z mleka bawolego. Charakteryzuje się wyjątkowo kremową konsystencją i intensywniejszym smakiem niż mozzarella wytwarzana z mleka krowiego. Jest to produkt chroniony oznaczeniem geograficznym, co oznacza, że oryginalna Mozzarella di Bufala musi pochodzić z określonych regionów we Włoszech.

Pizza neapolitańska (Napoletana)

Pizza neapolitańska (Napoletana)

Pizza neapolitańska to klasyka włoskiej kuchni, charakteryzuje się cienkim, ale puszystym ciastem oraz prostymi składnikami. Tradycyjnie pieczona jest w bardzo wysokiej temperaturze. Pomimo trudności w odwzorowaniu tej techniki w domowych warunkach, istnieją sposoby na przygotowanie neapolitany w zwykłym piekarniku.

 • czas przygotowania
  50 + 1440 min
 • kalorie w porcji
  538 kcal
 • ilość porcji
  4
 • Średnie w przygotowaniu
  Średnie

Pochodzenie i produkcja

Mozzarella di Bufala pochodzi głównie z regionów Kampania, Lazio, Apulia i Molise we Włoszech. Najbardziej znane obszary produkcji to okolice Neapolu i Caserty. Produkcja tego sera sięga wieków, a tradycyjne metody wytwarzania są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Ser ten jest wytwarzany z pełnotłustego mleka bawolego. Proces produkcji obejmuje zakwaszanie mleka, koagulację, oddzielanie serwatki, formowanie masy serowej oraz jej wyrabianie w gorącej wodzie. Po uformowaniu kulek, ser jest zanurzany w solance, co nadaje mu charakterystyczny smak.

Rodzaje Mozzarelli di Bufala

 • Mozzarella di Bufala Campana - to najbardziej znany i ceniony rodzaj, chroniony oznaczeniem DOP (Denominazione di Origine Protetta). Musi pochodzić z określonych regionów Kampanii.
 • Affumicata - to wędzona wersja Mozzarelli di Bufala, która ma bardziej wyrazisty smak dzięki procesowi wędzenia.
 • Burrata - chociaż nie jest to technicznie mozzarella, Burrata jest blisko związana z Mozzarellą di Bufala. To świeży ser, który ma kremowe wnętrze z serowego skrzepu i śmietany, otoczonego warstwą mozzarelli.

Wykorzystanie w Kuchni

Mozzarella di Bufala jest niezwykle wszechstronna w kuchni. Używana jest w:
 • sałatkach - takich jak Caprese, z pomidorami i bazylią
 • pizzy - szczególnie na pizzy Margherita
 • kanapkach i panini - gdzie dodaje kremowej konsystencji
 • deserach - czasem podawana z owocami lub miodem

Zalecenia spożycia i wpływ na zdrowie

Spożycie Mozzarelli di Bufala powinno być umiarkowane, ze względu na jej wysoką zawartość tłuszczu i kalorii. Ser ten jest bogaty w białko, wapń oraz witaminy A i B12. Może korzystnie wpływać na zdrowie kości, zębów oraz układu odpornościowego.

Najczęściej zadawane pytania:

Tak, jest bogata w białko, wapń i witaminy, ale należy ją spożywać z umiarem ze względu na wysoką zawartość tłuszczu.

Najlepiej przechowywać ją w lodówce, zanurzoną w jej własnej solance, i spożyć w ciągu kilku dni od otwarcia.

Tak, jest idealna do pieczenia na pizzy, w lasagne czy innych zapiekankach.

Można ją użyć do sałatek, pizzy, kanapek, a nawet deserów z owocami.

Może zawierać laktozę, dlatego osoby z nietolerancją powinny spożywać ją ostrożnie lub wybierać specjalne wersje niskolaktozowe.

100 gram Mozzarella di Bufala dostarcza około 260 kcal.